Rumba

Rumba je kubánský lidový tanec silně ovlivněn africkou kulturou. Odhaduje se, že byla přivezena africkými otroky. Jistý díl vlivu na její počáteční vývoj je ale připisován i Španělsku.

Rumba se pravděpodobně vyvinula ze starého kubánského tance „son“. Pro svou rytmickou i krokovou obtížnost dorazila do Evropy poněkud se zpožděním (cca v roce 1923) a příliš se neuchytila. Na čas se ztratila aby se znovu objevila začátkem třicátých let.

Nebyly přesně známé figury a mnoho lidí Rumbu tancovalo jako nový typ Foxtrotu s přidaným pohybem kyčlí.

Opravdovou popularitu si Rumba vydobyla až po druhé světové válce. V té době se tančila v několika verzích a standardizace byl velký problém. Mezi odborníky vypukla tzv. rumbová válka, jejímž důsledkem je fakt, že soutěžní Rumba má se svou původní verzí společný jen název a hudební inspiraci.

O vývoj Rumby se nejvíce zasadili především monsieur Pierre a Doris Lavell ve své taneční škole v Londýně v Regent street a Walter Laird díky svým knihám o latinskoamerických tancích. Jeho práce byla uznána mnoha oficiálními tanečními asociacemi a byla tak určena standardizace tohoto tance.

Fakta o tanci

Takt
4/4
Tempo
25 - 28 TM
Země původu
Kuba

Ostatní tance